Collefrisio
Vinařský region Abruzzo je jedním z nejkrásnějších v Itálii. Nachází se na druhé straně tzv. „kolena“ Apeninského poloostrova mezi pobřežím Jaderského moře a hornatou krajinou připomínající Alpy, která je také významným střediskem zimních sportů. Hlavním městem je L'Aquila (aquila v italštině znamená orel), jež vskutku jako orlice shlíží ze svého místa z výšiny masivu Gran Sasso na krajinu pod sebou. Na protější straně regionu na pobřeží Jaderského moře leží významný přístav Pescara.
Collefrisio vlastní 50 hektarů a dalších 15 hektarů si pro pěstování vína pronajímá. Pěstují se zde odrůdy jako Trebbiano D 'Abruzzo, Passerina, Pecorino, Montepulciano D 'Abruzzo. Odrůda Montepulciano nyní přichází na trh ve dvou provedeních, a to jak červené Rosso tak růžové Cerasuolo. Z odrůdy Trebbiano se produkují bílá vína, která se vhodně snoubí s pokrmy z mořských plodů, jichž je v tomto regionu hojnost. Vína uchovávají v 28 km vzdálené jeskyni Guardiagrele, při teplotě 12 - 17 stupňů.
Pěstované odrůdy
Montepulciano d´Abruzzo je velmi rozšířená a druhá (po Sangiovese) nejvysazovanější odrůda v Itálii, a to nejen v oblasti Abruzzy. Hojně se také pěstuje i v Marche, Molise a Apulii. Svůj původ Montepulciano d´Abruzzo má v Toskánsku, avšak její příbuznost se slavným vínem Vino Nobile di Montepulciano je čistě lingvistické.
Odrůda Pecorino je historicky spjata se středoitalskými regiony Abruzzo a Marche. Výsadby Pecorina v provincii Ancona v Marche jsou zdokumentovány do konce 19. století. Postupem času byla ovšem z vinic vytlačena spolehlivějšími a produktivnějšími odrůdami. Na Pecorino by se málem zapomnělo, nebýt dvou nekonvenčních a do jisté míry průkopnických vinařů.
Hrozny používané pro výrobu tohoto vína se pěstují v údolí Macchialupa na hranici mezi provinciemi Avellino a Benevento.
PASSERINA JE STAROBYLÁ TRADIČNÍ ODRŮDA BÍLÝCH VÍN Z VINAŘSKÉ OBLASTI MARCHE. Toto víno pochází z vinic pěstovaných biologickými metodami bez použití herbicidů, které leží v nadmořské výšce 150 m.
Pinot Grigio je jedna z nejpopulárnějších odrůd dnešní doby. Název "Pinot" pochází z francouzského slova "pine cone", které odkazuje ke způsobu, jakým hrozny této odrůdy rostou v malých trsech podobných tvaru borovicové šišky. Hrozny mají šedo-modrou barvu, což také odkazuje k francozuského názvu Pinot gris (šedý).