Tenuta Tascante

Tenuta Tascante

Sicilská vína jsou proslulá vysokým obsahem alkoholu, jsou těžší a mají typické aroma, což způsobuje teplé podnebí a sopečná půda. Velkolepé rodinné vinařství  Tasca d´Almerita se sídlem  v provincii Palermo na Sicílii, má ve svém portfoliu hned několik vinařství.
 
 

Historie

Vinná réva na úpatí vulkánu Etna

Dějiny vína se zde píšou již po osm generací, kdy celá rodina věnuje pozornost a lásku každému hroznu z tohoto vinařství. Víno je vyráběno na vinici, kde vinná réva dozrává přímo na úpatí slavného vulkánu Etna. Vína mají bohatou tříslovinovou strukturu a typickou aromatickou intenzitu. Černá půda, vulkanické skalní stěny a háje plné kaštanů a dubů dávají vínům nezaměnitelnou chuť. Tato vinařství mají několika set letou historii a jejich vína se řadí mezi nejvýznamnější napříč celou Sicílií.

 

Vinice

Příznivé podnebí, jedinečné odrůdy

V portfoliu tohoto vinařství je jich hned několik - Sallier De La Tour, Tenuta Regaleali, Tenuta Capofaro a Tenuta Tascante, kde vinná réva dozrává přímo na úpatí slavného vulkánu Etna. Vinařství získalo přestižní ocenění Wine Enthusiast Wine Star Awards - Best European Winery.

Sicílie má velmi příznivé podmínky pro pěstování révy vinné: léta jsou horká s velmi nízkými srážkami a vinice se nacházejí v relativně vysokých nadmořských výškách s markantními teplotními rozdíly mezi dnem a nocí. Nejpěstovanější modrou odrůdou je Nero d’Avola, v oblasti Etny pak Nerello Mascalese a Nerello Cappuccio, zatímco z bílých autochtonních odrůd převládají Grillo, Carricante, Catarrato a Insolia. z mezinárodních odrůd jsou nejpopulárnější Syrah, Merlot, Chardonnay a Cabernet Sauvignon.

Pěstované odrůdy

Nerello Mascalese

Pro červená vína z Etny je Nerello Mascalese klíčová odrůda. Ta je podobně jako Pinot noir velmi citlivá na proměny terroiru. Jsou to vína barvou i aromatickým charakterem velmi lehce zaměnitelná s burgundskou produkcí. Podobně jako Pinot noir nebo Nebbiolo má i Nerello Mascalese potenciál velmi dobře vyzrávat v láhvi.

Vína v nabídce
Tefra Rosato Etna 449 Kč s DPH
Ghiaia Nera Nerello Mascalese 499 Kč s DPH
Tascante Nerello Mascalese 1 199 Kč s DPH
Carricante

Carricante je stará bílá odrůda vinné révy z východní Sicílie, o které se předpokládá, že na sopečných svazích Mt Etna rostla nejméně tisíc let. Odrůda je známá svou výraznou kyselostí.

Vína v nabídce
Buonora Etna Bianco 499 Kč s DPH