Paolo Leccisi

Paolo Leccisi

Region Apulie tvoří tzv. „patu“ Apeninského poloostrova a tradičně to býval zdroj velkého množství vín již v dobách antických. Bylo to právě zde, kde staří Řekové založili své kolonie ve Středomoří, které nazvali Enotrií neboli „Zemí vína“. 

Historie

Apulii rozděluje imaginární hranice, která spojuje přístav Brindisi na břehu Jaderského moře s přístavem Taranto na pobřeží moře Jónského. Jihovýchodně od této průsečnice leží poloostrov Salento, kde mají svůj původ hutná červená vína vynikající struktury z odrůd Primitivo (kultivar příbuzný s kalifornským Zinfandelem), Negroamaro a Malvasia Nera, které jsou také velmi vhodné pro vzájemné scelování. 

Vinice

Nové vinařské technologie pomohly v poslední době snížit alkohol a tak jsou vína  z této horké oblasti stále líbivější a velmi žádaná na zahraničních trzích, z nichž nejpopulárnější je bezpochyby Salice Salentino. Na sever od linie Brindisi-Taranto je podél pobřeží stále klima teplé, avšak směrem do vnitrozemí se ochlazuje. Pěstují se zde odrůdy Montepulciano, Bombino, Moscato, Uva di Troia, ale daří se tu rovněž i bílým kultivarům jako jsou Chardonnay, Pinot Bianco a Sauvignon.

Pěstované odrůdy

Primitivo

Primitivo je odrůda vinné révy s tmavě modrými hrozny. Pochází přibližně z 18. století a dnes se pěstuje převážně v Apulii. Její hrozny jsou určeny především na výrobu jednoodrůdového červeného vína, které má bohaté a kořeněné aroma.

Vína v nabídce
Priamus Primitivo 349 Kč s DPH