Quercia al Poggio

Quercia al Poggio

Vinařství Quercia al Poggio se nachází asi 400 metrů nad mořem v Monsanto, v obci Barberino Val d'Elsa mezi Siennou a Florencií.

Historie

Vinařství se nachází na místě malé vesničky z 19. století, kde stál klášter mnichů Vallombrosani z nedaleké Badia a Passignano. Teprve až od roku 1997 zahájili Michela a Vittorio Rossi důkladnou obnovu vinařství, počínaje postupnou výsadbou 15 hektarů vinic. Kromě vinic se na pozemcích bohatých na lesy pěstují podle kritérií ekologického zemědělství i olivovníky, ze kterého rodina Rossi vyrábí prvotřídní olivový olej.

Starobylé sídlo Rossiových leží na kopci obklopeném ze tří stran vinicemi a olivovníky a nachází se v těsné blízkosti dvou historických statků v Chianti Classico, Isola e Olena a Castello della Paneretta.

Vinice

Oblast Chianti Classico je na své delší severojižní ose ohraničená městy Florencie a Siena a je složena z devíti podoblastí, které se dají pro přehlednost rozdělit na čtyři jižní (Radda, Gaiole, Castelnuovo Berardenga a Castellina) a pět severních (Barberino Val d´Elsa, Poggibonsi, Tavarnelle, San Casciano a Greve). Vína z jednotlivých podoblastí se díky klimatickým a půdním podmínkám lehce odlišují, zhruba jako apelace v oblasti Médocu.

Chianti Classicu, stejně jako oblasti Chianti, vládnou v nejlepších polohách vinic dvě půdní podloží – galestro a alberese. První jmenovaná půda je bohatá na vápenec a jíly, je lehčí a má křehčí, drobivou strukturu, i když jsou i místa, kde má galestro příměs břidlice. Alberese je půda obecně kamenitější a těžší, rovněž s vysokým obsahem vápence.

Pěstované odrůdy