Branko

Branko

Statek začal vyrábět víno v roce 1998, kdy Igor Erzetic převzal řízení farmy po svém otci Brankovi a svou značku vín po něm pojmenoval. Od té doby byl Igor na cestě k vypracování plánů na obnovu vinice, vysazení nových odrůd hroznů, terasování svahů a restruktuturalizaci rostlin i vybavení.

Historie

Rodinná tradice i inovace

Igor začal nejprve s půdou.  Více než 6 hektarů pozemků osázel téměř výhradně bílými odrůdami vína. Poté se zaměřil na vinařství samotné a také zařízení pro pohostinství. Kompletní proměnou prošly dokonce i sklepy pro kvašení a zrání. Opatřil moderní vinařské vybavení, aby zajistil, že s hrozny i trsy se bude pracovat s patřičným respektem. Dnes se statek rozprostírá na území jen 7x větším, než původní jednohektarový pozemek, což ale přináší révám i vínu detailní péči. Vína Branko jsou dobře vyvážená, s výjimečnou elegancí, komplexností a charakterem.

Vinice

Mezi Jadranem a Alpami

Malý region Furlansko-Julské Benátsko, sousedící s Rakouskem, Slovinskem a Chorvatskem, je říší italských vín nového stylu. Na této straně Alp je opravdu jedinečné podnebí. Půda je vystavena slunci, ale hory ji chrání od vlhkého chladu severní Evropy. Zemědělský statek Branko je situován v oblasti Collio Goriziano, což je kopcovitá oblast s terasovitými svahy s pískovcovou a slínovou půdou. Zdejší mikroklima je silně ovlivněno křížícími se proudy mezi Jadranským mořem a Alpami.

Pěstované odrůdy

Chardonnay

Tato odrůda s bílými hrozny patří mezi nejrozšířenější vína na světě a je známá pro mnoho různých příchutí, které jsou dány konkrétním terroirem i vinařem. Původ Chardonnay je zahalen tajemstvím. Téměř jistě ale pochází z přírodního křížení. Je to smyslné osobité víno nadčasové elegance, které svádí svou dobře definovanou strukturou a příjemnou přímočarostí pití.

Vína v nabídce
Chardonnay DOC Collio 424 Kč s DPH
Friulano

Víno z hroznů Friulano splňuje očekávání štědrého a vřelého zážitku z jeho pití. Plynoucí čas mu přidává osobnost a nové dimenze smyslového uspokojení. Dříve byla tato odrůda zvaná Tocai Friulano, ale jméno Tokaji nese dnes už chráněné maďarské dezertní víno. Většina vinařů svůj název tedy zkrátila na prosté Friulano, réva může ale nést i označení Sauvignon Verde nebo Sauvignonasse. Dnes se toto víno pěstuje dokonce i v Chile. Jde o nejvíce reprezentativní víno regionu Friuli.

Vína v nabídce
Friulano DOC Collio 424 Kč s DPH
Pinot Grigio (Rulandské šedé)

Pinot Grigio je jedna z nejpopulárnějších odrůd dnešní doby. Název "Pinot" pochází z francouzského slova "pine cone", které odkazuje ke způsobu, jakým hrozny této odrůdy rostou v malých trsech podobných tvaru borovicové šišky. Hrozny mají šedo-modrou barvu, což také odkazuje k francozuského názvu Pinot gris (šedý).

Vína v nabídce
Pinot Grigio DOC Collio 424 Kč s DPH