Scarbolo
Od nájemců půdy po vinaře
Pradědeček Antonio, který se se svým bratrem přestěhoval z Prepotta do městečka Spessa už v roce 1928, se stal pěstitelem vína s pronajatou půdou, za kterou platil částí své úrody. Jejich produkce v té době čítala asi 150 hektolitrů. Obrat nastal, když jeho syn Attilio v 80. letech tuto půdu koupil do svého majetku. Nyní jeho synovec Sergio s pomocí mladé generace řídí rodinnou firmu o 25 hektarech a osobně dohlíží na každý krok samotné výroby.
Zelená oáza klidu
Statek Scarbolo je situován jižně od obce Cividale del Friuli, na místě zvaném Spessa, oblasti spojenou s vynikající vinařskou výrobou, kde vinice pokrývají kopce a dominují krajině. Slínové a pískovcové složení půdy, jihovýchodní svahy vinic a pahorkatá krajina východních kopců eocenního původu dovolují získávat hrozny nejvyšší kvality. Ocelové nádrže orientované na východ s velmi tenkými stěnami zaručují stálou teplotu a malé teplotní výkyvy v různých ročních obdobích. Místní technologie výroby vína je jednou z nejvíce specializovaných, avšak nezapomíná ani na tradice, které se udržují po generace už od roku 1928.
Pěstované odrůdy
Tato mezinárodní odrůda vína s černými bobulemi není ve světě příliš známá. První záznamy Cabernetu Franc sahají až do 17. století, kde se víno pěstovalo v údolí Loiry. Ve Friuli se odrůda objevila na začátku 19. století a dnes je v tomto regionu velmi ceněná, hlavně díky jejímu výraznému travnatému tónu.
Ribolla Gialla je společně s Friulanem známá především jako skutečný symbol oblasti Friuli. Přestože o tom panují dohady, většina vědců se domnívá, že má odrůda domorodý původ. Nejstarší záznamy sahají až do 12. století. Tato odrůda pravděpodobně vděčí za své jméno jejímu vysokému obsahu kyseliny jablečné, které v minulosti pomáhala vínu ke kvašení (italsky ribollire) v demižonech.
Tato původní odrůda je známá už od roku 1300 a byla objevena Benátčany ve středověku v řeckém měste Monovasii, jinak také Malvasii. Později byla dovezena do Benátek, odkud se pozoruhodně rozšířila do všech oblastí Středozemního moře. Ve velké rodině odrůdy Malvasie můžeme rozlišit tu istrijskou, která se rozšířila především na kopcích jižně od Friuli.
Odrůda se zelenými hrozny pocházející z francozuského Bordeaux. Jeho název pravděpodobně pochází z francouzského slova "sauvage", což v překladu znamená divoký. Sauvignon Blanc je jedno z nejvýraznějších vín na světě. Obsahuje bohaté aromatické látky ve vůni jarních květin, hrušek a divokého fenyklu. Typické aroma dělá ze Sauvignonu okamžitě přitažlivé víno a jeho vonná dostupnost si už získala bezpočet fanoušků.
Víno z hroznů Friulano splňuje očekávání štědrého a vřelého zážitku z jeho pití. Plynoucí čas mu přidává osobnost a nové dimenze smyslového uspokojení. Dříve byla tato odrůda zvaná Tocai Friulano, ale jméno Tokaji nese dnes už chráněné maďarské dezertní víno. Většina vinařů svůj název tedy zkrátila na prosté Friulano, réva může ale nést i označení Sauvignon Verde nebo Sauvignonasse. Dnes se toto víno pěstuje dokonce i v Chile. Jde o nejvíce reprezentativní víno regionu Friuli.
Tato odrůda s bílými hrozny patří mezi nejrozšířenější vína na světě a je známá pro mnoho různých příchutí, které jsou dány konkrétním terroirem i vinařem. Původ Chardonnay je zahalen tajemstvím. Téměř jistě ale pochází z přírodního křížení. Je to smyslné osobité víno nadčasové elegance, které svádí svou dobře definovanou strukturou a příjemnou přímočarostí pití.
Odrůda Verduzzo se ve Friuli pěstovala ještě před příchodem Římanů. Příběh Verduzzo Friluano začíná v Cividale a pojednává o známém obědu ve 14. století k poctě papeže Řehoře XII. Říká se, že na obrovské hostině bylo vedle jídla servírováno také 72 různých druhů vína, mezi které patřilo i Verduzzo. Existují dokumenty a historické prameny, které ukazují, že již v 5. století toto víno zdobilo hostiny aristokratů, kněžích a dokonce i papežů.
Tato vinná réva má hrozny typicky tmavě modré barvy. Jeho název pravděpodobně pochází z francouzského slova pro mladého kosa "merlot", což je zdrobnělina slova merle (kos). Je jednou z nejznámějších odrůd na světě.
Schioppettino je víno široce rozšířené už ve 13. století. Jde o jedno z neznámějších původních friulských odrůd, dříve bylo známé jako "Ribolla nera". Moderní název pravděpodobně vznikl podle křupavého efektu (schioppettare), který zralé hrozny způsobují.
Pignolo může být považované za nejušlechtilější původní odrůdu s čerými bobulemi. Produkuje malé množství válcovitých trsů vína s kulatými sladkými hrozny, které jsou jemné a vzácné, jako víno samo. Od konce 14. století se po dlouhý čas pěstovalo v kopcích Friuli až do druhého poválečného období, kdy mu hrozilo vyhynutí. Na konci 70. let tuto odrůdu zachránil dlouhodobý projekt pro jeho obnovu. V této době produkuje skvělé víno s majestátním, rustikálním a typicky friulským charakterem.
Moscato je jedna z nejstarších odrůd vinné révy určená k výrobě vína, rozinek i k přímé spotřebě. Do rodiny moscato patří více než 200 jednotlivých odrůdových variant. Téměř všechny druhy se mohou pyšnit sladkým a květinovým aroma.
Franconia je mezinárodní odrůda vína s černými bobulemi. Její původ není příliš známý, ale do Friuli zřejmě dorazila na začátku 20. století během Habsburské nadvlády. V této oblasti dobře uspokojila potřeby místních vinařů, pravděpodobně i díky rychlému zrání a typickému charakteru červeného vína.
Pinot Grigio je jedna z nejpopulárnějších odrůd dnešní doby. Název "Pinot" pochází z francouzského slova "pine cone", které odkazuje ke způsobu, jakým hrozny této odrůdy rostou v malých trsech podobných tvaru borovicové šišky. Hrozny mají šedo-modrou barvu, což také odkazuje k francozuského názvu Pinot gris (šedý).