Zorzettig
Dnes má vlastněná vinice rozlohu 115 hektarů a roční produkce je v průměru 800 000 lahví. Vývoz je 50% s historickou přítomností v Rakousku a Německu a rostoucím průnikem na různých trzích, z Asie do Spojených států, z Austrálie do severní Evropy. Víno se zde již sto let uchovává v historickém sklěpě z 18. století, kde vína odpopčívají v sudech několik let.
Společnost Zorzettig se nachází na jednom z nejvyšších kopců v oblasti Spessa di Cividale, v srdci Friuli Colli Orientali, kde se vinná réva nachází už tisíce let. Specifické chutě vín vytváří místní klima a poloha kraje, který leží pod Alpami a z jihu je omýván Jaderským mořem. Víno se zde pěstuje přibližně 2 500 let a mnohé odrůdy révy pocházejí z této doby. V této oblasti se vytváří asi 2,5% veškerého vína vyrobeného v Itálii.
Pěstované odrůdy
Víno z hroznů Friulano splňuje očekávání štědrého a vřelého zážitku z jeho pití. Plynoucí čas mu přidává osobnost a nové dimenze smyslového uspokojení. Dříve byla tato odrůda zvaná Tocai Friulano, ale jméno Tokaji nese dnes už chráněné maďarské dezertní víno. Většina vinařů svůj název tedy zkrátila na prosté Friulano, réva může ale nést i označení Sauvignon Verde nebo Sauvignonasse. Dnes se toto víno pěstuje dokonce i v Chile. Jde o nejvíce reprezentativní víno regionu Friuli.
Odrůda se zelenými hrozny pocházející z francozuského Bordeaux. Jeho název pravděpodobně pochází z francouzského slova "sauvage", což v překladu znamená divoký. Sauvignon Blanc je jedno z nejvýraznějších vín na světě. Obsahuje bohaté aromatické látky ve vůni jarních květin, hrušek a divokého fenyklu. Typické aroma dělá ze Sauvignonu okamžitě přitažlivé víno a jeho vonná dostupnost si už získala bezpočet fanoušků.
Tato mezinárodní odrůda vína s černými bobulemi není ve světě příliš známá. První záznamy Cabernetu Franc sahají až do 17. století, kde se víno pěstovalo v údolí Loiry. Ve Friuli se odrůda objevila na začátku 19. století a dnes je v tomto regionu velmi ceněná, hlavně díky jejímu výraznému travnatému tónu.
Cabernet Sauvignon je jedna z nejrozpoznatelnějších odrůd na celém světě. Je to réva pocházející z Francie, produkt spontánního křížení mezi Cabernetem Franc a Sauvignonem Blanc v 17. století. Tato odrůda byla v Itálii představena v roce 1820. Odrůda je tedy v porovnání s ostatními poměrně nová.
Tato vinná réva má hrozny typicky tmavě modré barvy. Jeho název pravděpodobně pochází z francouzského slova pro mladého kosa "merlot", což je zdrobnělina slova merle (kos). Je jednou z nejznámějších odrůd na světě.
Pinot noir je starobylá odrůda révy vinné s tmavými hrozny, která pochází z Burgundska. Vyrábí se z ní především červená a růžová vína. Výsledná vína jsou plná a velmi dobře se hodí k archivaci. Starší vína se podávají bez pokrmů, mladší se skvěle hodí ke zvěřině, drůběži nebo různým druhům sýrů.
Tato původní odrůda je známá už od roku 1300 a byla objevena Benátčany ve středověku v řeckém měste Monovasii, jinak také Malvasii. Později byla dovezena do Benátek, odkud se pozoruhodně rozšířila do všech oblastí Středozemního moře. Ve velké rodině odrůdy Malvasie můžeme rozlišit tu istrijskou, která se rozšířila především na kopcích jižně od Friuli.
Refosco je původní odrůdou, vzácným domorodým vínem, které lze nalézt pouze v této oblasti. Na rozdíl od ostatních vín nebylo nikdy odvezeno a nepěstuje se tedy nikde jinde na světě. Refosco roste na půdě obsahující malé množství železa, což dodává výslednému vínu výraznou chuť. Tato původní odrůda vína s černými bobulemi je považována za nejlepší z rodiny Refoschi.
Schioppettino je víno široce rozšířené už ve 13. století. Jde o jedno z neznámějších původních friulských odrůd, dříve bylo známé jako "Ribolla nera". Moderní název pravděpodobně vznikl podle křupavého efektu (schioppettare), který zralé hrozny způsobují.
Pignolo může být považované za nejušlechtilější původní odrůdu s čerými bobulemi. Produkuje malé množství válcovitých trsů vína s kulatými sladkými hrozny, které jsou jemné a vzácné, jako víno samo. Od konce 14. století se po dlouhý čas pěstovalo v kopcích Friuli až do druhého poválečného období, kdy mu hrozilo vyhynutí. Na konci 70. let tuto odrůdu zachránil dlouhodobý projekt pro jeho obnovu. V této době produkuje skvělé víno s majestátním, rustikálním a typicky friulským charakterem.
Pinot Bianco, česky Rulandské bílé, je vinná réva se světlými hrozny, která se používá na výrobu bílého vína původem z Francie. Jde o spontánní mutaci odrůdy Pinot Grigio (Rulandské šedé).
Pinot Grigio je jedna z nejpopulárnějších odrůd dnešní doby. Název "Pinot" pochází z francouzského slova "pine cone", které odkazuje ke způsobu, jakým hrozny této odrůdy rostou v malých trsech podobných tvaru borovicové šišky. Hrozny mají šedo-modrou barvu, což také odkazuje k francozuského názvu Pinot gris (šedý).