Zorzettig

Zorzettig

Historie rodiny Zorzettigů ve víně začíná před více než 100 lety na kopcích Spessa di Cividale v srdci Colli Orientali del Friuli, což je ideální místo pro vinařství díky jedinečnému terroiru a mikroklimatu.

Historie

Dnes má vlastněná vinice rozlohu 115 hektarů a roční produkce je v průměru 800 000 lahví. Vývoz je 50% s historickou přítomností v Rakousku a Německu a rostoucím průnikem na různých trzích, z Asie do Spojených států, z Austrálie do severní Evropy. Víno se zde již sto let uchovává v historickém sklěpě z 18. století, kde vína odpopčívají v sudech několik let.

Vinice

Společnost Zorzettig se nachází na jednom z nejvyšších kopců v oblasti Spessa di Cividale, v srdci Friuli Colli Orientali, kde se vinná réva nachází už tisíce let. Specifické chutě vín vytváří místní klima a poloha kraje, který leží pod Alpami a z jihu je omýván Jaderským mořem. Víno se zde pěstuje přibližně 2 500 let a mnohé odrůdy révy pocházejí z této doby. V této oblasti se vytváří asi 2,5% veškerého vína vyrobeného v Itálii.

 

Pěstované odrůdy

Friulano

Víno z hroznů Friulano splňuje očekávání štědrého a vřelého zážitku z jeho pití. Plynoucí čas mu přidává osobnost a nové dimenze smyslového uspokojení. Dříve byla tato odrůda zvaná Tocai Friulano, ale jméno Tokaji nese dnes už chráněné maďarské dezertní víno. Většina vinařů svůj název tedy zkrátila na prosté Friulano, réva může ale nést i označení Sauvignon Verde nebo Sauvignonasse. Dnes se toto víno pěstuje dokonce i v Chile. Jde o nejvíce reprezentativní víno regionu Friuli.

Vína v nabídce
Friulano Friuli Colli Orientali 299 Kč s DPH
Sauvignon

Odrůda se zelenými hrozny pocházející z francozuského Bordeaux. Jeho název pravděpodobně pochází z francouzského slova "sauvage", což v překladu znamená divoký. Sauvignon Blanc je jedno z nejvýraznějších vín na světě. Obsahuje bohaté aromatické látky ve vůni jarních květin, hrušek a divokého fenyklu. Typické aroma dělá ze Sauvignonu okamžitě přitažlivé víno a jeho vonná dostupnost si už získala bezpočet fanoušků. 

Cabernet Sauvignon

Cabernet Sauvignon je jedna z nejrozpoznatelnějších odrůd na celém světě. Je to réva pocházející z Francie, produkt spontánního křížení mezi Cabernetem Franc a Sauvignonem Blanc v 17. století. Tato odrůda byla v Itálii představena v roce 1820. Odrůda je tedy v porovnání s ostatními poměrně nová.

Vína v nabídce
Cabernet Sauvignon Friuli Colli Orientali 299 Kč s DPH
Merlot

Tato vinná réva má hrozny typicky tmavě modré barvy. Jeho název pravděpodobně pochází z francouzského slova pro mladého kosa "merlot", což je zdrobnělina slova merle (kos). Je jednou z nejznámějších odrůd na světě.

Vína v nabídce
Pinot Nero Colli Orientali 399 Kč s DPH
Merlot Friuli Colli Orientali 299 Kč s DPH
Malvasia

Tato původní odrůda je známá už od roku 1300 a byla objevena Benátčany ve středověku v řeckém měste Monovasii, jinak také Malvasii. Později byla dovezena do Benátek, odkud se pozoruhodně rozšířila do všech oblastí Středozemního moře. Ve velké rodině odrůdy Malvasie můžeme rozlišit tu istrijskou, která se rozšířila především na kopcích jižně od Friuli.

Vína v nabídce
Malvasia MYO Friuli Colli Orientali 549 Kč s DPH
Pinot Bianco (Rulandské bílé)

Pinot Bianco, česky Rulandské bílé, je vinná réva se světlými hrozny, která se používá na výrobu bílého vína původem z Francie. Jde o spontánní mutaci odrůdy Pinot Grigio (Rulandské šedé).

Vína v nabídce
Pinot Bianco Friuli Colli Orientali 299 Kč s DPH
Pinot Grigio (Rulandské šedé)

Pinot Grigio je jedna z nejpopulárnějších odrůd dnešní doby. Název "Pinot" pochází z francouzského slova "pine cone", které odkazuje ke způsobu, jakým hrozny této odrůdy rostou v malých trsech podobných tvaru borovicové šišky. Hrozny mají šedo-modrou barvu, což také odkazuje k francozuského názvu Pinot gris (šedý).

Vína v nabídce
Pinot Grigio Friuli Colli Orientali 299 Kč s DPH