Lorenzonetto

Lorenzonetto

Náš zemedělský statek je umístěný v oblasti DOC (Kontrolované označení původu) Friuli Latisana a na jihu sahá do provincie Udine. Terrén je převážně jílovitý a těžký pro práci, ale bohatý na minerální soli.

Historie

Houževnatá půda oblasti Friuli Latisana

V rodině Lorenzonetto se umění pěstování a výroby vína předávalo vždy z otce na syna a následovalo staré tradice, zatímco si po boku uchovávalo také moderní vinařské a enologické techniky. Vinařství je umístěno v nížině ve Friuli, přesněji ve vinařské oblasti známé jako Friuli Latisana. Zdejší půda je proslulá pro její houževnatost pocházející z vápna a jílu a také pro vysokou úroveň mikroprvků vedoucí k vyváženému vývoji vinice. 

Vinice

Mikroklima pro chutná a vonná vína

Umístění blízko moře poskytuje výhody relativně teplých proudů slaného vzduchu, vytváří výjimečné mikroklima příznačné chutnými vonnými víny. Naše pěstitelská oblast je velmi známá už od 15. století, kdy syn dóžete Andrea Vednramina Bartolomeo, který se usídlil na feudálním panství Latisana, založil velmi uznávanou farmu pro chov koní a podporoval farmaření, zejména pěstování vinné révy. To je důvod, proč bylo víno Furlano della Tisana dováženo do Benátek, kde dosáhlo výborné pověsti. 

Pěstované odrůdy

Chardonnay

Tato odrůda s bílými hrozny patří mezi nejrozšířenější vína na světě a je známá pro mnoho různých příchutí, které jsou dány konkrétním terroirem i vinařem. Původ Chardonnay je zahalen tajemstvím. Téměř jistě ale pochází z přírodního křížení. Je to smyslné osobité víno nadčasové elegance, které svádí svou dobře definovanou strukturou a příjemnou přímočarostí pití.

Vína v nabídce
Chardonnay IGT (bag in box) - 5 l 472 Kč s DPH
Sauvignon

Odrůda se zelenými hrozny pocházející z francozuského Bordeaux. Jeho název pravděpodobně pochází z francouzského slova "sauvage", což v překladu znamená divoký. Sauvignon Blanc je jedno z nejvýraznějších vín na světě. Obsahuje bohaté aromatické látky ve vůni jarních květin, hrušek a divokého fenyklu. Typické aroma dělá ze Sauvignonu okamžitě přitažlivé víno a jeho vonná dostupnost si už získala bezpočet fanoušků. 

Vína v nabídce
Sauvignon IGT (bag in box) - 5 l 472 Kč s DPH
Cabernet Franc

Tato mezinárodní odrůda vína s černými bobulemi není ve světě příliš známá. První záznamy Cabernetu Franc sahají až do 17. století, kde se víno pěstovalo v údolí Loiry.  Ve Friuli se odrůda objevila na začátku 19. století a dnes je v tomto regionu velmi ceněná, hlavně díky jejímu výraznému travnatému tónu.

Vína v nabídce
Cabernet Franc IGT (bag in box) - 5 l 472 Kč s DPH
Merlot

Tato vinná réva má hrozny typicky tmavě modré barvy. Jeho název pravděpodobně pochází z francouzského slova pro mladého kosa "merlot", což je zdrobnělina slova merle (kos). Je jednou z nejznámějších odrůd na světě.

Vína v nabídce
Merlot IGT (bag in box) - 5 l 472 Kč s DPH
Malbech

Malbech je starobylá vinná réva s modrými hrozny, která se používá při výrobě červeného vína. Původně pochází z Francie, kde vznikla spontánním křížením jiných odrůd.

Vína v nabídce
Malbech IGT (bag in box) - 5 l 472 Kč s DPH
Moscato (Muškát)

Moscato je jedna z nejstarších odrůd vinné révy určená k výrobě vína, rozinek i k přímé spotřebě. Do rodiny moscato patří více než 200 jednotlivých odrůdových variant. Téměř všechny druhy se mohou pyšnit sladkým a květinovým aroma.

Vína v nabídce
Moscato Spumante 269 Kč s DPH
Pinot Grigio (Rulandské šedé)

Pinot Grigio je jedna z nejpopulárnějších odrůd dnešní doby. Název "Pinot" pochází z francouzského slova "pine cone", které odkazuje ke způsobu, jakým hrozny této odrůdy rostou v malých trsech podobných tvaru borovicové šišky. Hrozny mají šedo-modrou barvu, což také odkazuje k francozuského názvu Pinot gris (šedý).

Vína v nabídce
Pinot Grigio IGT (bag in box) - 5 l 472 Kč s DPH