Tenuta Luisa

Tenuta Luisa

Dlouholetá rodinná vášeň začala už před více než 80 lety, kdy Francesco Luisa, 37 letý vdovec se 6 dětmi, koupil, plný odvahy a předvídavosti, prvních 5 hektarů půdy. To je začátek ságy rodiny Luisa z Corony, kde se vinařské řemeslo a láska k vínu předává z generace na generaci.

Historie

Rodinná vášeň

Dlouholetá rodinná vášeň začala už před více než 80 lety, kdy byl Francesco Luisa ve svých 37 letech zanechám jako vdovec se 6 dětmi a plný odvahy a předvídavosti koupil 5 hektarů půdy. Tady začíná sága rodiny Luisa z Corony, pokračující díky Delcisu, který kráčel v otcovích šlépějích. Dále se mohl statek rozvíjet především díky Eddimu, který teprve ve 13 letech začal pracovat po boku svého otce. Dokonce i dnes Eddi pomáhá a podporuje své dva syny, Michela a Davida, kteří moudře kombinují tradice s inovacemi, zatímco respektují základy jejich umění i terroiru samotného. Je to právě jednota rodiny a její nadšení, odvaha a předvídavost, které dovolily statku Tenuta Luisa v průběhu let neustále růst. Nyní vlastní 95 hektarů vinic a produkují za rok více než 350 tisíc lahví s vývozem do celého světa.

Eddi Luisa
Eddi Luisa Majitel vinařství Luisa

Pracuji od východu slunce až do jeho západu a nikdy nesleduji hodinky. Na naše rodinné vinařství jsem velmi pyšný.

Vinice

Když se práce stane zábavou

Naše oblast hraničí s Jadranským mořem na jihu a Alpami na severu, což znamená, že si můžeme užívat jedinečného podnebí, které je výsledkem kombinace několika větrů: bora, studeného, šlehajícího východního větru a scirocco, teplejšího a vlhčího, přicházejícího od moře. Jsme opravdu šťastní, že můžeme dělat práci, kterou máme rádi. Hospodařit v okouzlujícím vinařství umístěném na 130 hektarech vinic je každodenním snem. Čekáme jen na vás, abychom s vámi mohli sdílet naši radost a štěstí.

Pěstované odrůdy

Chardonnay

Tato odrůda s bílými hrozny patří mezi nejrozšířenější vína na světě a je známá pro mnoho různých příchutí, které jsou dány konkrétním terroirem i vinařem. Původ Chardonnay je zahalen tajemstvím. Téměř jistě ale pochází z přírodního křížení. Je to smyslné osobité víno nadčasové elegance, které svádí svou dobře definovanou strukturou a příjemnou přímočarostí pití.

Vína v nabídce
Chardonnay DOC Isonzo 266 Kč s DPH
Chardonnay DOC Isonzo 266 Kč s DPH
Ribolla Gialla

Ribolla Gialla je společně s Friulanem známá především jako skutečný symbol oblasti Friuli. Přestože o tom panují dohady, většina vědců se domnívá, že má odrůda domorodý původ. Nejstarší záznamy sahají až do 12. století. Tato odrůda pravděpodobně vděčí za své jméno jejímu vysokému obsahu kyseliny jablečné, které v minulosti pomáhala vínu ke kvašení (italsky ribollire) v demižonech. 

Traminer (Tramín červený)

Rodina odrůdy tramín je jedna z nejstarších, která se stále pěstuje a pravděpodobně pochází původně ze starověkého Egypta nebo Řecka. Později se pěstovala v severní Itálii a jižním Tyrolsku. Její název pochází zřejmě z vesnice Tramin v jižnám Tyrolsku. Aromatická odrůda tramínu je jedna z nejlépe rozpoznatelných a nejznámějších odrůd používaných k výrobě bílého vína.

Vína v nabídce
Traminer Aromatico Trevenezie 349 Kč s DPH
Traminer Aromatico IGT 266 Kč s DPH
Friulano

Víno z hroznů Friulano splňuje očekávání štědrého a vřelého zážitku z jeho pití. Plynoucí čas mu přidává osobnost a nové dimenze smyslového uspokojení. Dříve byla tato odrůda zvaná Tocai Friulano, ale jméno Tokaji nese dnes už chráněné maďarské dezertní víno. Většina vinařů svůj název tedy zkrátila na prosté Friulano, réva může ale nést i označení Sauvignon Verde nebo Sauvignonasse. Dnes se toto víno pěstuje dokonce i v Chile. Jde o nejvíce reprezentativní víno regionu Friuli.

Vína v nabídce
Friulano DOC Isonzo 349 Kč s DPH
Friulano DOC Isonzo 242 Kč s DPH
Friulano DOC Isonzo 399 Kč s DPH
Friulano DOC Isonzo 750 Kč s DPH
Friulano DOC Isonzo 242 Kč s DPH
Sauvignon

Odrůda se zelenými hrozny pocházející z francozuského Bordeaux. Jeho název pravděpodobně pochází z francouzského slova "sauvage", což v překladu znamená divoký. Sauvignon Blanc je jedno z nejvýraznějších vín na světě. Obsahuje bohaté aromatické látky ve vůni jarních květin, hrušek a divokého fenyklu. Typické aroma dělá ze Sauvignonu okamžitě přitažlivé víno a jeho vonná dostupnost si už získala bezpočet fanoušků. 

Vína v nabídce
Sauvignon DOC Isonzo 750 Kč s DPH
Sauvignon DOC Isonzo 266 Kč s DPH
Verduzzo

Odrůda Verduzzo se ve Friuli pěstovala ještě před příchodem Římanů. Příběh Verduzzo Friluano začíná v Cividale a pojednává o známém obědu ve 14. století k poctě papeže Řehoře XII. Říká se, že na obrovské hostině bylo vedle jídla servírováno také 72 různých druhů vína, mezi které patřilo i Verduzzo. Existují dokumenty a historické prameny, které ukazují, že již v 5. století toto víno zdobilo hostiny aristokratů, kněžích a dokonce i papežů.

Vína v nabídce
Verduzzo DOC Isonzo 349 Kč s DPH
Cabernet Sauvignon

Cabernet Sauvignon je jedna z nejrozpoznatelnějších odrůd na celém světě. Je to réva pocházející z Francie, produkt spontánního křížení mezi Cabernetem Franc a Sauvignonem Blanc v 17. století. Tato odrůda byla v Itálii představena v roce 1820. Odrůda je tedy v porovnání s ostatními poměrně nová.

Vína v nabídce
Cabernet Sauvignon DOC Isonzo 399 Kč s DPH
Cabernet Sauvignon DOC Isonzo 750 Kč s DPH
Cabernet Sauvignon DOC Isonzo 266 Kč s DPH
Cabernet Sauvignon DOC Isonzo 266 Kč s DPH
Refosco

Refosco je původní odrůdou, vzácným domorodým vínem, které lze nalézt pouze v této oblasti. Na rozdíl od ostatních vín nebylo nikdy odvezeno a nepěstuje se tedy nikde jinde na světě. Refosco roste na půdě obsahující malé množství železa, což dodává výslednému vínu výraznou chuť. Tato původní odrůda vína s černými bobulemi je považována za nejlepší z rodiny Refoschi.

Vína v nabídce
Refosco DOC Isonzo 399 Kč s DPH
Refosco dal P.R. DOC Isonzo 266 Kč s DPH
Cabernet Franc

Tato mezinárodní odrůda vína s černými bobulemi není ve světě příliš známá. První záznamy Cabernetu Franc sahají až do 17. století, kde se víno pěstovalo v údolí Loiry.  Ve Friuli se odrůda objevila na začátku 19. století a dnes je v tomto regionu velmi ceněná, hlavně díky jejímu výraznému travnatému tónu.

Vína v nabídce
Cabernet Franc DOC Isonzo 750 Kč s DPH
Cabernet Franc DOC Isonzo 266 Kč s DPH
Cabernet Franc DOC Isonzo 266 Kč s DPH
Merlot

Tato vinná réva má hrozny typicky tmavě modré barvy. Jeho název pravděpodobně pochází z francouzského slova pro mladého kosa "merlot", což je zdrobnělina slova merle (kos). Je jednou z nejznámějších odrůd na světě.

Vína v nabídce
Merlot DOC Isonzo 266 Kč s DPH
Merlot DOC Isonzo 266 Kč s DPH
Pinot Bianco (Rulandské bílé)

Pinot Bianco, česky Rulandské bílé, je vinná réva se světlými hrozny, která se používá na výrobu bílého vína původem z Francie. Jde o spontánní mutaci odrůdy Pinot Grigio (Rulandské šedé).

Vína v nabídce
Pinot Bianco DOC Isonzo 349 Kč s DPH
Pinot Grigio (Rulandské šedé)

Pinot Grigio je jedna z nejpopulárnějších odrůd dnešní doby. Název "Pinot" pochází z francouzského slova "pine cone", které odkazuje ke způsobu, jakým hrozny této odrůdy rostou v malých trsech podobných tvaru borovicové šišky. Hrozny mají šedo-modrou barvu, což také odkazuje k francozuského názvu Pinot gris (šedý).

Vína v nabídce
Pinot Grigio DOC Isonzo 266 Kč s DPH
Pinot Grigio DOC Isonzo 266 Kč s DPH