Renato Keber

Renato Keber

Lehce zakřivené severoitalské stráně jménem Zegla se nachází kousek od hranic se Slovinskem a jsou již dlouho domovem pro Renata Kebera, jeho rodinu a statek Azienda Agricola Keber Renato. Jeho pradědeček Franc, pocházející z nedalekého Vipulzana, se zde usadil již v roce 1900.

Historie

Pokrok nastal i díky zemětřesení

V roce 1976, kdy se oblastí Friuli přehnala hned dvě zemětřesení, zvětšila rodina Keber svůj sklep a postavila novou usedlost. Renato se více o výrobě vína naučil také díky studiu a práci pro další velké statky v Colliu. "V roce 1987 jsme začali naše víno lahvovat a snížili jsme produkci z vinice," říká. Po roce 1990 se Renato stal prvním malým producentem s vývozem až do USA. "Uvědomil jsem si, že pouze díky sklizni velmi zralých hroznů mohu vyjádřit charakter našeho terroiru," doplňuje. Na konci minulého století začal uvolňovat vína později, statek se také rozrostl do jeho aktuální rozlohy vinic.

 

Renato Keber
Renato Keber Majitel vinařství Keber

Vždy mě přitahovaly sekundární a terciální vůně a díky tomu upřednostňuji výrazná vína, která mají i s plynoucím časem dostatek vitality k udržení jejich mladosti. Mineralita terroiru Collio mi pomáhá tohoto cíle lépe dosáhnout.

Vinice

Charakter vína tvoří hlavně terroir

Zegla je známá pro svou půdu ideální k pěstování odrůdy Tocai. "Vsadil jsem na Tocai a v roce 1988 jsem ho začal vyrábět ve dřevě. Nejsou to jednoduché hrozny, protože mohou přezrát a opadat z révy, přesto ale musí být vyzrálé, co nejvíce je to možné." Charakter našeho vína má kořeny v tradici našich předků, stejně jako naše révy zakořeněné v půdě obdělávané našimi otci. Terroir Zegla, jihovýchodní svah chráněný Alpami před chladnými severními větry, je díky slínové a pískovcové půdě zvané „ponka“ jedinečný a velmi úrodný.

Pěstované odrůdy

Chardonnay

Tato odrůda s bílými hrozny patří mezi nejrozšířenější vína na světě a je známá pro mnoho různých příchutí, které jsou dány konkrétním terroirem i vinařem. Původ Chardonnay je zahalen tajemstvím. Téměř jistě ale pochází z přírodního křížení. Je to smyslné osobité víno nadčasové elegance, které svádí svou dobře definovanou strukturou a příjemnou přímočarostí pití.

Vína v nabídce
Chardonnay Riserva Collio 678 Kč s DPH
Sauvignon

Odrůda se zelenými hrozny pocházející z francozuského Bordeaux. Jeho název pravděpodobně pochází z francouzského slova "sauvage", což v překladu znamená divoký. Sauvignon Blanc je jedno z nejvýraznějších vín na světě. Obsahuje bohaté aromatické látky ve vůni jarních květin, hrušek a divokého fenyklu. Typické aroma dělá ze Sauvignonu okamžitě přitažlivé víno a jeho vonná dostupnost si už získala bezpočet fanoušků. 

Vína v nabídce
Sauvignon Riserva Collio 557 Kč s DPH
Friulano

Víno z hroznů Friulano splňuje očekávání štědrého a vřelého zážitku z jeho pití. Plynoucí čas mu přidává osobnost a nové dimenze smyslového uspokojení. Dříve byla tato odrůda zvaná Tocai Friulano, ale jméno Tokaji nese dnes už chráněné maďarské dezertní víno. Většina vinařů svůj název tedy zkrátila na prosté Friulano, réva může ale nést i označení Sauvignon Verde nebo Sauvignonasse. Dnes se toto víno pěstuje dokonce i v Chile. Jde o nejvíce reprezentativní víno regionu Friuli.

Vína v nabídce
Friulano Riserva Collio 557 Kč s DPH
Pinot Bianco (Rulandské bílé)

Pinot Bianco, česky Rulandské bílé, je vinná réva se světlými hrozny, která se používá na výrobu bílého vína původem z Francie. Jde o spontánní mutaci odrůdy Pinot Grigio (Rulandské šedé).

Vína v nabídce
Pinot Bianco Riserva Collio 956 Kč s DPH