Zorzon

Zorzon

Luigi Zorzon založil vinařství Azienda Agricola Zorzon di Deganis Giorgio & C. už na začátku 19. století poháněn obrovským nadšením pro oblast Collio i výrobu skvělého vína zároveň.

 

Historie

Stále nové výzvy

Luigi své nadšení předal i Giorgiovi, který se zaměřuje hlavně na precizní péči o vinice. Jeho největšími výzvami jsou aktuálně nové technologie a nové trhy, které může se svými víny dobýt. Před deseti lety se Petra, manželka Giorga, přestěhovala z Rakouska do Brazzana. Společně tak vytvořili skvělý tým. Díky jejich nadšení a vytrvalosti jejich vína přesvědčují regionální i mezinárodní zákazníky o své kvalitě. V posledních několika letech vstoupili na nové trhy, našli nové zákazníky a položili dobrý základ pro další úspěšný rozvoj celého podniku.

Vinice

Skvělé klimatické podmínky

Oblast Collio, ležící v severovýchodní části Itálie, se natahuje přes slovinské hranice a končí podél řek Judrio na východě a Isonzo na jihu. Pitoreskní kopce v severní Gorizii shlížejí zpět na dlouhou historii věnovanou pěstování velmi kvalitního vína. Vliv nejdůležitějších evropských kultur je poznat na tradicích i kulinářském umění regionu. Místní mírné podnebí je ideální pro pěstování vinné révy a Julské Alpy chrání oblast před silnými větry ze severu. Jadran zase přispívá k menším výkyvům denních a nočních teplot. Půda je bohatá na vrstvy mramoru a pískovce. Všechny tyto klimatické podmínky dělají vína z Collia charakteristickými a jedinečnými.

Pěstované odrůdy

Friulano

Víno z hroznů Friulano splňuje očekávání štědrého a vřelého zážitku z jeho pití. Plynoucí čas mu přidává osobnost a nové dimenze smyslového uspokojení. Dříve byla tato odrůda zvaná Tocai Friulano, ale jméno Tokaji nese dnes už chráněné maďarské dezertní víno. Většina vinařů svůj název tedy zkrátila na prosté Friulano, réva může ale nést i označení Sauvignon Verde nebo Sauvignonasse. Dnes se toto víno pěstuje dokonce i v Chile. Jde o nejvíce reprezentativní víno regionu Friuli.

Vína v nabídce
DOC Collio Friulano 399 Kč s DPH
Malvasia

Tato původní odrůda je známá už od roku 1300 a byla objevena Benátčany ve středověku v řeckém měste Monovasii, jinak také Malvasii. Později byla dovezena do Benátek, odkud se pozoruhodně rozšířila do všech oblastí Středozemního moře. Ve velké rodině odrůdy Malvasie můžeme rozlišit tu istrijskou, která se rozšířila především na kopcích jižně od Friuli.

Vína v nabídce
DOC Collio Malvasia 399 Kč s DPH
Sauvignon

Odrůda se zelenými hrozny pocházející z francozuského Bordeaux. Jeho název pravděpodobně pochází z francouzského slova "sauvage", což v překladu znamená divoký. Sauvignon Blanc je jedno z nejvýraznějších vín na světě. Obsahuje bohaté aromatické látky ve vůni jarních květin, hrušek a divokého fenyklu. Typické aroma dělá ze Sauvignonu okamžitě přitažlivé víno a jeho vonná dostupnost si už získala bezpočet fanoušků. 

Vína v nabídce
DOC Collio Sauvignon 399 Kč s DPH
Ribolla Gialla

Ribolla Gialla je společně s Friulanem známá především jako skutečný symbol oblasti Friuli. Přestože o tom panují dohady, většina vědců se domnívá, že má odrůda domorodý původ. Nejstarší záznamy sahají až do 12. století. Tato odrůda pravděpodobně vděčí za své jméno jejímu vysokému obsahu kyseliny jablečné, které v minulosti pomáhala vínu ke kvašení (italsky ribollire) v demižonech. 

Vína v nabídce
IGT Venezia Giulia Ribolla Gialla 349 Kč s DPH
Merlot

Tato vinná réva má hrozny typicky tmavě modré barvy. Jeho název pravděpodobně pochází z francouzského slova pro mladého kosa "merlot", což je zdrobnělina slova merle (kos). Je jednou z nejznámějších odrůd na světě.

Vína v nabídce
DOC Collio Merlot 449 Kč s DPH
Cabernet Franc

Tato mezinárodní odrůda vína s černými bobulemi není ve světě příliš známá. První záznamy Cabernetu Franc sahají až do 17. století, kde se víno pěstovalo v údolí Loiry.  Ve Friuli se odrůda objevila na začátku 19. století a dnes je v tomto regionu velmi ceněná, hlavně díky jejímu výraznému travnatému tónu.

Vína v nabídce
DOC Collio Cabernet Franc 449 Kč s DPH
Pinot Grigio (Rulandské šedé)

Pinot Grigio je jedna z nejpopulárnějších odrůd dnešní doby. Název "Pinot" pochází z francouzského slova "pine cone", které odkazuje ke způsobu, jakým hrozny této odrůdy rostou v malých trsech podobných tvaru borovicové šišky. Hrozny mají šedo-modrou barvu, což také odkazuje k francozuského názvu Pinot gris (šedý).

Vína v nabídce
DOC Collio Pinot Grigio 399 Kč s DPH