Vitas 1907

Vitas 1907

Vinařství je situováno ve Strassoldu, pozoruhodné opevněné středověké obci, která leží mezi vesničkami Palmanova a Aquileia. Hlavní budovou celého statku je historická vila z 18. století obklopená starodávným parkem, který kříží magnoliová alej ztrácející se ve vinicích.

Historie

Láska ke kvalitnímu vínu

Náš rodinný vinařský podnik začal jako malý obchod s vínem v přístavu Trieste na začátku 20. století. Byla to láska, která přesvědčila mého pradědečka Romana Vitase v roce 1937 ke koupi statku a byla to vášeň, díky které soustředil svou trpělivost a svůj um na přestavbu vinice. Říká se, že dobré víno pochází z dobrých hroznů. Zralost a podmínky počasí jsou dvěma ze základních faktorů, které hrají největší roli v rozhodnutí, kde vysadit hrozny. To je ten důvod, proč jsme se rozhodli zasvětit vše kvalitě. Protože víme, že práce na vinohradu je nekonečný koloběh.

Vinice

Hluboce zakořeněný respekt k přírodě

V naší rodině máme hluboce zakořeněné tradice a také etiku, která přispívá k posílení naší pověsti. Jakmile přijde čas na velká rozhodnutí, vždy se řídíme srdcem a když se dostane na plány do budoucna, neustále se soustředíme na respekt k přírodnímu prostředí a přírodním zdrojům. Každý den se snažíme produkovat vína, které nejlépe reprezentují naši zem a její dědictví, které odráží původ vinných rév v jejich nejširším možném smyslu. Tedy ne pouze vlastnosti hroznů, ale také kombinaci prostředí, člověka a kultury, která dává našemu regionu jeho osobitý důraz.

Pěstované odrůdy

Chardonnay

Tato odrůda s bílými hrozny patří mezi nejrozšířenější vína na světě a je známá pro mnoho různých příchutí, které jsou dány konkrétním terroirem i vinařem. Původ Chardonnay je zahalen tajemstvím. Téměř jistě ale pochází z přírodního křížení. Je to smyslné osobité víno nadčasové elegance, které svádí svou dobře definovanou strukturou a příjemnou přímočarostí pití.

Vína v nabídce
Chardonnay DOC 182 Kč s DPH
Merlot

Tato vinná réva má hrozny typicky tmavě modré barvy. Jeho název pravděpodobně pochází z francouzského slova pro mladého kosa "merlot", což je zdrobnělina slova merle (kos). Je jednou z nejznámějších odrůd na světě.

Vína v nabídce
Merlot DOC 182 Kč s DPH
Cabernet Sauvignon

Cabernet Sauvignon je jedna z nejrozpoznatelnějších odrůd na celém světě. Je to réva pocházející z Francie, produkt spontánního křížení mezi Cabernetem Franc a Sauvignonem Blanc v 17. století. Tato odrůda byla v Itálii představena v roce 1820. Odrůda je tedy v porovnání s ostatními poměrně nová.

Vína v nabídce
Cabernet Sauvignon DOC 182 Kč s DPH
Refosco

Refosco je původní odrůdou, vzácným domorodým vínem, které lze nalézt pouze v této oblasti. Na rozdíl od ostatních vín nebylo nikdy odvezeno a nepěstuje se tedy nikde jinde na světě. Refosco roste na půdě obsahující malé množství železa, což dodává výslednému vínu výraznou chuť. Tato původní odrůda vína s černými bobulemi je považována za nejlepší z rodiny Refoschi.

Vína v nabídce
Strassoldo Rosé IGT 199 Kč s DPH
Pinot Grigio (Rulandské šedé)

Pinot Grigio je jedna z nejpopulárnějších odrůd dnešní doby. Název "Pinot" pochází z francouzského slova "pine cone", které odkazuje ke způsobu, jakým hrozny této odrůdy rostou v malých trsech podobných tvaru borovicové šišky. Hrozny mají šedo-modrou barvu, což také odkazuje k francozuského názvu Pinot gris (šedý).

Vína v nabídce
Pinot Grigio DOC 182 Kč s DPH