Magnàs

Magnàs

Magnàs je malý vinařský statek zrozený z vášně friulské rolnické rodiny. Jeho příběh je příběhem lásky k půdě, která trvala po čtyři generace. 

Historie

Tradice, vážnost, spolehlivost i kvalita

Magnàs je přezdívka, která patřila rodině už odnepaměti, konkrétně dědovi Giovannimu, velmi respektované osobnosti na místní vinařské scéně. V 70. letech jeho syn Luciano vytvořil v oblasti Boatina novou farmu obklopenou okouzlující zahradou. Tato vinice je začátkem nekončícího vývoje, který v roce 1991 převzal jeho syn Andrea, aby s pomocí svého profesionálního a inovativního ducha, který přichází společně s prvním lahvováním, podpořil Luciana v jeho snaze o výrobu těch nejvalitnějších vín. Magnàs je synonymem tradice, vážnosti, spolehlivosti a také stromu, který stále stojí na svém místě a je viditelným symbolem všech těchto hodnot hluboce zakořeněných ve společnosti i rodině.

Vinice

Omezený počet, neomezená pozornost

Svou volbou i přesvědčením zůstává farma Magnàs stále malým vinařstvím bez velkých ambicí na své rozšíření. Díky tomu může zaručit kvalitu, eleganci, vyváženost a harmonii chutí i aromat svých vín. Zpracovává jen několik málo odrůd: 2 původní odrůdy Friulano a Malvasia, 3 klasické bílé Pinot Gris, Sauvignon a Chardonnay, směs Collio bianco a 2 starobylé červené Cabernet Franc a Merlot, důležité červené, strukuturované a určené k archivaci Merlot Neri from the Murzùl. Omezený počet, zato neomezená pozornost. Z vinařství Magnàs odchází průměrně 40 tisíc lahví vína za rok. Každý ví, že tato oblast je krajem bílého vína, ale doporučujeme vám zkusit i červená vína Magnàs, které vám možná změní názor.

Pěstované odrůdy

Chardonnay

Tato odrůda s bílými hrozny patří mezi nejrozšířenější vína na světě a je známá pro mnoho různých příchutí, které jsou dány konkrétním terroirem i vinařem. Původ Chardonnay je zahalen tajemstvím. Téměř jistě ale pochází z přírodního křížení. Je to smyslné osobité víno nadčasové elegance, které svádí svou dobře definovanou strukturou a příjemnou přímočarostí pití.

Vína v nabídce
Chardonnay 399 Kč s DPH
Sauvignon

Odrůda se zelenými hrozny pocházející z francozuského Bordeaux. Jeho název pravděpodobně pochází z francouzského slova "sauvage", což v překladu znamená divoký. Sauvignon Blanc je jedno z nejvýraznějších vín na světě. Obsahuje bohaté aromatické látky ve vůni jarních květin, hrušek a divokého fenyklu. Typické aroma dělá ze Sauvignonu okamžitě přitažlivé víno a jeho vonná dostupnost si už získala bezpočet fanoušků. 

Vína v nabídce
Sauvignon 419 Kč s DPH
Malvasia

Tato původní odrůda je známá už od roku 1300 a byla objevena Benátčany ve středověku v řeckém měste Monovasii, jinak také Malvasii. Později byla dovezena do Benátek, odkud se pozoruhodně rozšířila do všech oblastí Středozemního moře. Ve velké rodině odrůdy Malvasie můžeme rozlišit tu istrijskou, která se rozšířila především na kopcích jižně od Friuli.

Vína v nabídce
Malvasia 419 Kč s DPH
Friulano

Víno z hroznů Friulano splňuje očekávání štědrého a vřelého zážitku z jeho pití. Plynoucí čas mu přidává osobnost a nové dimenze smyslového uspokojení. Dříve byla tato odrůda zvaná Tocai Friulano, ale jméno Tokaji nese dnes už chráněné maďarské dezertní víno. Většina vinařů svůj název tedy zkrátila na prosté Friulano, réva může ale nést i označení Sauvignon Verde nebo Sauvignonasse. Dnes se toto víno pěstuje dokonce i v Chile. Jde o nejvíce reprezentativní víno regionu Friuli.

Vína v nabídce
Friulano Magnum - 1,5 l 1 099 Kč s DPH
Friulano 419 Kč s DPH
Cabernet Franc

Tato mezinárodní odrůda vína s černými bobulemi není ve světě příliš známá. První záznamy Cabernetu Franc sahají až do 17. století, kde se víno pěstovalo v údolí Loiry.  Ve Friuli se odrůda objevila na začátku 19. století a dnes je v tomto regionu velmi ceněná, hlavně díky jejímu výraznému travnatému tónu.

Vína v nabídce
Cabernet Franc 399 Kč s DPH
Merlot

Tato vinná réva má hrozny typicky tmavě modré barvy. Jeho název pravděpodobně pochází z francouzského slova pro mladého kosa "merlot", což je zdrobnělina slova merle (kos). Je jednou z nejznámějších odrůd na světě.

Vína v nabídce
Merlot Neri Dal Murzul 669 Kč s DPH
Merlot 399 Kč s DPH
Pinot Grigio (Rulandské šedé)

Pinot Grigio je jedna z nejpopulárnějších odrůd dnešní doby. Název "Pinot" pochází z francouzského slova "pine cone", které odkazuje ke způsobu, jakým hrozny této odrůdy rostou v malých trsech podobných tvaru borovicové šišky. Hrozny mají šedo-modrou barvu, což také odkazuje k francozuského názvu Pinot gris (šedý).

Vína v nabídce
Pinot Grigio 399 Kč s DPH