Vosca

Vosca

Farma Vosca je situovaná v Brazzanu, malé vesnici patříci ke Cormons, městu oceňovanému a proslulému díky mnoha variantám vinných produktů. 

Historie

Klasická metoda "alla cappuccina"

Jedním z hlavních cílů farmy je vyrábět vína klasickou metodou, která se v této oblasti nazývá "alla cappuccina". Tento systém vede k otevření trhu s vysoce kvalifikovanými produkty, které jsou nejen kvalitní, ale také mají výborné organoleptické (tedy smysly vnímané) vlastnosti. Tradiční hodnoty a vášeň pro přírodu přináší výsledky té nejlepší kvality. 

Vinice

Úrodné kopce i pláně

Farma Vosca vyrábí svá vína ve východní části Friuli v kopcích Colia a plání Isonzo. Rozprostírá se na území o 10 hektarech téměř výhradně osazených vinicemi. Z těch je asi 7 tisíc metrů čtverečných určeno k produkci Malvasie. Území vinic, částečně zasazeno v kopcích a částečně na rovině, nepomáhá k mechanizované práci, mnoho zásahů tedy musí být prováděno metodami, které používali už naši otcové, od kterých jsme se toho mnoho naučili.

Pěstované odrůdy

Friulano

Víno z hroznů Friulano splňuje očekávání štědrého a vřelého zážitku z jeho pití. Plynoucí čas mu přidává osobnost a nové dimenze smyslového uspokojení. Dříve byla tato odrůda zvaná Tocai Friulano, ale jméno Tokaji nese dnes už chráněné maďarské dezertní víno. Většina vinařů svůj název tedy zkrátila na prosté Friulano, réva může ale nést i označení Sauvignon Verde nebo Sauvignonasse. Dnes se toto víno pěstuje dokonce i v Chile. Jde o nejvíce reprezentativní víno regionu Friuli.

Vína v nabídce
Friulano DOC Collio 339 Kč s DPH
Merlot

Tato vinná réva má hrozny typicky tmavě modré barvy. Jeho název pravděpodobně pochází z francouzského slova pro mladého kosa "merlot", což je zdrobnělina slova merle (kos). Je jednou z nejznámějších odrůd na světě.

Vína v nabídce
Merlot DOC Collio 499 Kč s DPH
Cabernet Franc

Tato mezinárodní odrůda vína s černými bobulemi není ve světě příliš známá. První záznamy Cabernetu Franc sahají až do 17. století, kde se víno pěstovalo v údolí Loiry.  Ve Friuli se odrůda objevila na začátku 19. století a dnes je v tomto regionu velmi ceněná, hlavně díky jejímu výraznému travnatému tónu.

Vína v nabídce
Cabernet Franc IGT Venezia Giulia 381 Kč s DPH
Chardonnay

Tato odrůda s bílými hrozny patří mezi nejrozšířenější vína na světě a je známá pro mnoho různých příchutí, které jsou dány konkrétním terroirem i vinařem. Původ Chardonnay je zahalen tajemstvím. Téměř jistě ale pochází z přírodního křížení. Je to smyslné osobité víno nadčasové elegance, které svádí svou dobře definovanou strukturou a příjemnou přímočarostí pití.

Vína v nabídce
Chardonnay DOC Isonzo 321 Kč s DPH
Sauvignon

Odrůda se zelenými hrozny pocházející z francozuského Bordeaux. Jeho název pravděpodobně pochází z francouzského slova "sauvage", což v překladu znamená divoký. Sauvignon Blanc je jedno z nejvýraznějších vín na světě. Obsahuje bohaté aromatické látky ve vůni jarních květin, hrušek a divokého fenyklu. Typické aroma dělá ze Sauvignonu okamžitě přitažlivé víno a jeho vonná dostupnost si už získala bezpočet fanoušků. 

Vína v nabídce
Sauvignon DOC Isonzo 321 Kč s DPH
Pinot Grigio (Rulandské šedé)

Pinot Grigio je jedna z nejpopulárnějších odrůd dnešní doby. Název "Pinot" pochází z francouzského slova "pine cone", které odkazuje ke způsobu, jakým hrozny této odrůdy rostou v malých trsech podobných tvaru borovicové šišky. Hrozny mají šedo-modrou barvu, což také odkazuje k francozuského názvu Pinot gris (šedý).

Vína v nabídce
Pinot Grigio DOC Isonzo 321 Kč s DPH