Pizzutti

Pizzutti

"Láska k půdě, respekt k přírodě." To je heslo, kterým se řídí celý vinařský statek Pizzutti, který ve Vencu funguje po mnoho generací už od roku 1925.

Historie

Víno až na prvním místě

V roce 1925 vdechl dědeček stávající generace Constantino Pizzutti, původem z Manzinella, s babičkou Marií život jejich statku ve Vencu. Jejich syn Luigi narozený v roce 1934, který byl učitelem a umělcem, se rozhodl vzdát se své slibné pěvecké kariéry a začít pracovat na rodinné farmě. Společně s jeho ženou Giovannou, pilířem rodiny, v roce 1972 proměnili první hektary půdy na vinice. Ženský element byl v jejich rodině i společnosti nesmírně důležitý. Bylo to tak vždy a bude to tak i v budoucnu.

Vinice

Stálá modernizace

Pokračující růst farmy se zastavil až v roce 1986, kdy Luigi předčasně zmizel. Jeho dcera Valentina, která převzala vášeň k hudbě po svém otci, vystudovala hru na piano na benátské konzervatoři. Aby neporušila to, co otec vybudoval, vyhrnula si společně se svou matkou Giovannou rukávy a pustila se do práce na statku. Štěstí jim do cesty přihrálo Lorise Duriho, kterého si Valentina později v roce 1989 vzala. Společně začali rozšiřovat staré vinice až na aktuálních 11 hektarů a modernizovat vinný sklep. Zajistili tak budoucnost dvěma krásným dcerám, Anastasii a Andrei, které měsíc po měsíci nabývají malá obchodní tajemství a s velkou snahou rozvíjejí své poselství.

Pěstované odrůdy

Malvasia

Tato původní odrůda je známá už od roku 1300 a byla objevena Benátčany ve středověku v řeckém měste Monovasii, jinak také Malvasii. Později byla dovezena do Benátek, odkud se pozoruhodně rozšířila do všech oblastí Středozemního moře. Ve velké rodině odrůdy Malvasie můžeme rozlišit tu istrijskou, která se rozšířila především na kopcích jižně od Friuli.

Vína v nabídce
Malvasia 289 Kč s DPH
Friulano

Víno z hroznů Friulano splňuje očekávání štědrého a vřelého zážitku z jeho pití. Plynoucí čas mu přidává osobnost a nové dimenze smyslového uspokojení. Dříve byla tato odrůda zvaná Tocai Friulano, ale jméno Tokaji nese dnes už chráněné maďarské dezertní víno. Většina vinařů svůj název tedy zkrátila na prosté Friulano, réva může ale nést i označení Sauvignon Verde nebo Sauvignonasse. Dnes se toto víno pěstuje dokonce i v Chile. Jde o nejvíce reprezentativní víno regionu Friuli.

Vína v nabídce
Friulano 289 Kč s DPH
Sauvignon

Odrůda se zelenými hrozny pocházející z francozuského Bordeaux. Jeho název pravděpodobně pochází z francouzského slova "sauvage", což v překladu znamená divoký. Sauvignon Blanc je jedno z nejvýraznějších vín na světě. Obsahuje bohaté aromatické látky ve vůni jarních květin, hrušek a divokého fenyklu. Typické aroma dělá ze Sauvignonu okamžitě přitažlivé víno a jeho vonná dostupnost si už získala bezpočet fanoušků. 

Vína v nabídce
Sauvignon 289 Kč s DPH
Chardonnay

Tato odrůda s bílými hrozny patří mezi nejrozšířenější vína na světě a je známá pro mnoho různých příchutí, které jsou dány konkrétním terroirem i vinařem. Původ Chardonnay je zahalen tajemstvím. Téměř jistě ale pochází z přírodního křížení. Je to smyslné osobité víno nadčasové elegance, které svádí svou dobře definovanou strukturou a příjemnou přímočarostí pití.

Vína v nabídce
Chardonnay 289 Kč s DPH
Cabernet Sauvignon

Cabernet Sauvignon je jedna z nejrozpoznatelnějších odrůd na celém světě. Je to réva pocházející z Francie, produkt spontánního křížení mezi Cabernetem Franc a Sauvignonem Blanc v 17. století. Tato odrůda byla v Itálii představena v roce 1820. Odrůda je tedy v porovnání s ostatními poměrně nová.

Vína v nabídce
Cabernet Sauvignon 299 Kč s DPH
Cabernet Franc

Tato mezinárodní odrůda vína s černými bobulemi není ve světě příliš známá. První záznamy Cabernetu Franc sahají až do 17. století, kde se víno pěstovalo v údolí Loiry.  Ve Friuli se odrůda objevila na začátku 19. století a dnes je v tomto regionu velmi ceněná, hlavně díky jejímu výraznému travnatému tónu.

Vína v nabídce
Cabernet Franc 299 Kč s DPH
Merlot

Tato vinná réva má hrozny typicky tmavě modré barvy. Jeho název pravděpodobně pochází z francouzského slova pro mladého kosa "merlot", což je zdrobnělina slova merle (kos). Je jednou z nejznámějších odrůd na světě.

Vína v nabídce
Merlot 299 Kč s DPH
Pinot Grigio (Rulandské šedé)

Pinot Grigio je jedna z nejpopulárnějších odrůd dnešní doby. Název "Pinot" pochází z francouzského slova "pine cone", které odkazuje ke způsobu, jakým hrozny této odrůdy rostou v malých trsech podobných tvaru borovicové šišky. Hrozny mají šedo-modrou barvu, což také odkazuje k francozuského názvu Pinot gris (šedý).

Vína v nabídce
Pinot Grigio 289 Kč s DPH