Castello di Spessa

Castello di Spessa

S více než 80 hektary vlastních vinic, výrobním závodem s nejnovějšími technologiemi a produkcí více než 450 tisíc lahví ročně je vinařství Castello di Spessa důležitým bodem friulské enologie.

Historie

Zámek s rodokmenem

Dobrodružství Loretta Paliho ve světě vína začalo v 70. letech koupí rozlehlého statku La Boatina v Cormòns, kraji Isonzo, a Castello di Spessa, starobylé rezidence v srdci oblasti Collio Goriziano. Právě v Castello di Spessa se po staletí věnovali výrobě vína. Samotný zámek pochází ze 13. století. Od 16. století se u něho střídají majitelé z řad slavných italských rodin:  Dornberk, Raussauer nebo Della Torre Valsassina. Po staletí se tu vyskytovaly i velké známé osobnosti jako Lorenzo Da Ponte a Emanuele Filiberto z Aosty. V roce 1773 zde přebýval dokonce Giacomo Casanova, známý spisovatel a dobrodruh, po kterém jsme jedno z našich vín pojmenovali. V roce 1987 zámek spolu s vinicemi koupila rodina Pali, díky které se stal srdcem celého rezortu.

Vinice

Nejstarší vinné sklepy v Colliu

Naše vinné sklepy patří v oblasti Collio k těm nejstarším. Nacházejí se v suterénu pod zámkem a byly postaveny na dvou úrovních. Starší část je datována zpět až do 13. století a sloužila pro výrobu vína. Dnes je z ní barriquerie. Druhý sklep, nacházející se 18 metrů pod zemí, je starý vojenský bunkr postavený v roce 1939 italskou armádou, který jsme objevili během renovace areálu. Díky stálé teplotě 14 °C zde mohou stárnout naše prestižní červená vína. Starobylý sklep je skvělé místo pro posezení, vinné degustace a další akce, které na zámku pořádáme.

Pěstované odrůdy

Friulano

Víno z hroznů Friulano splňuje očekávání štědrého a vřelého zážitku z jeho pití. Plynoucí čas mu přidává osobnost a nové dimenze smyslového uspokojení. Dříve byla tato odrůda zvaná Tocai Friulano, ale jméno Tokaji nese dnes už chráněné maďarské dezertní víno. Většina vinařů svůj název tedy zkrátila na prosté Friulano, réva může ale nést i označení Sauvignon Verde nebo Sauvignonasse. Dnes se toto víno pěstuje dokonce i v Chile. Jde o nejvíce reprezentativní víno regionu Friuli.

Sauvignon

Odrůda se zelenými hrozny pocházející z francozuského Bordeaux. Jeho název pravděpodobně pochází z francouzského slova "sauvage", což v překladu znamená divoký. Sauvignon Blanc je jedno z nejvýraznějších vín na světě. Obsahuje bohaté aromatické látky ve vůni jarních květin, hrušek a divokého fenyklu. Typické aroma dělá ze Sauvignonu okamžitě přitažlivé víno a jeho vonná dostupnost si už získala bezpočet fanoušků. 

Pinot Noir (Rulandské modré)

Pinot noir je starobylá odrůda révy vinné s tmavými hrozny, která pochází z Burgundska. Vyrábí se z ní především červená a růžová vína. Výsledná vína jsou plná a velmi dobře se hodí k archivaci. Starší vína se podávají bez pokrmů, mladší se skvěle hodí ke zvěřině, drůběži nebo různým druhům sýrů.

Merlot

Tato vinná réva má hrozny typicky tmavě modré barvy. Jeho název pravděpodobně pochází z francouzského slova pro mladého kosa "merlot", což je zdrobnělina slova merle (kos). Je jednou z nejznámějších odrůd na světě.

Chardonnay

Tato odrůda s bílými hrozny patří mezi nejrozšířenější vína na světě a je známá pro mnoho různých příchutí, které jsou dány konkrétním terroirem i vinařem. Původ Chardonnay je zahalen tajemstvím. Téměř jistě ale pochází z přírodního křížení. Je to smyslné osobité víno nadčasové elegance, které svádí svou dobře definovanou strukturou a příjemnou přímočarostí pití.

Cabernet Sauvignon

Cabernet Sauvignon je jedna z nejrozpoznatelnějších odrůd na celém světě. Je to réva pocházející z Francie, produkt spontánního křížení mezi Cabernetem Franc a Sauvignonem Blanc v 17. století. Tato odrůda byla v Itálii představena v roce 1820. Odrůda je tedy v porovnání s ostatními poměrně nová.

Cabernet Franc

Tato mezinárodní odrůda vína s černými bobulemi není ve světě příliš známá. První záznamy Cabernetu Franc sahají až do 17. století, kde se víno pěstovalo v údolí Loiry.  Ve Friuli se odrůda objevila na začátku 19. století a dnes je v tomto regionu velmi ceněná, hlavně díky jejímu výraznému travnatému tónu.

Pinot Bianco (Rulandské bílé)

Pinot Bianco, česky Rulandské bílé, je vinná réva se světlými hrozny, která se používá na výrobu bílého vína původem z Francie. Jde o spontánní mutaci odrůdy Pinot Grigio (Rulandské šedé).

Pinot Grigio (Rulandské šedé)

Pinot Grigio je jedna z nejpopulárnějších odrůd dnešní doby. Název "Pinot" pochází z francouzského slova "pine cone", které odkazuje ke způsobu, jakým hrozny této odrůdy rostou v malých trsech podobných tvaru borovicové šišky. Hrozny mají šedo-modrou barvu, což také odkazuje k francozuského názvu Pinot gris (šedý).